Здавна в Україні дикорослі гриби високо цінуються як природній продукт харчування. Крім того, процес збирання грибів або так зване «тихе полювання», являє собою не просто процес збирання самих грибів, а захоплюююче заняття, що прививає до природи та пропонує радість пошуку.
Тому з настанням погожого часу грибники – любителі, навіть незважаючи на застереження органів місцевого самоврядування щодо небезпеки на сьогоднішній день відвідування лісових насаджень, направляються до лісосмуг.
За офіційними даними ДУ «Чернігівський ОЦКПХ МОЗ» дикорослими грибами щороку реєструються випадки отруєння грибами, в тому числі є і летальні випадки. Так зокрема в 2022 році отруїлося 13 осіб, з яких 1 – померла, а у 2023 – 6 осіб, з яких-1 померла.
Поліомієліт – високозаразне вірусне захворювання, що може викликати невиліковний параліч і призвести до смерті.
Захворювання спричиняє поліовірус з родини ентеровірусів (кишкових вірусів). Цей вірус стійкий у навколишньому середовищі: у воді зберігається до 100 діб, випорожненнях – до 6 міс; добре витримує замороження та висушування.
За даними ДУ « Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України» від початку поточного року 18 осіб захворіли ботулізмом. Протягом минулого року в Україні було зафіксовано 85 випадків, серед них четверо дітей. На жаль п’ятеро людей померло. Більше половини (57,1%) були пов’язані з вживанням консервованих продуктів, а 33,3% – з вживанням в’яленої або сушеної риби домашнього приготування.
COVID-19 (коронавірусна хвороба) - гостра респіраторна хвороба, спричинена коронавірусом S ARS-CoV-2. Інфекція передається повітряно-крапельним шляхом: коли інфікована людина кашляє, чхає чи просто розмовляє з вами з близької відстані (менше 1,5 м). Найбільш поширені симптоми: підвищення температури; кашель; втома; втрата смаку чи нюху.
Туберкульоз — це небезпечне інфекційне захворювання. Для захисту дитячого населення від найбільш важких форм туберкульозу в багатьох країнах світу проводиться масова імунізація новонароджених вакциною БЦЖ. До таких країн належить і Україна.
Поліомієліт – це гостре інфекційне захворювання, яке спричинює поліовірус. Перебіг хвороби характеризується ураженням ЦНС, з виникненням парезів і паралічів, іноді може закінчуватися смертю хворого.
З метою імунопрофілактики захворювань на кашлюк, дифтерію та правець в Україні використовується вакцина для профілактики дифтерії, правця та кашлюку, адсорбована, з цільноклітинним кашлюковим компонентом, суспензія для ін’єкцій.
Вакцинація проти кору, паротиту, краснухи (КПК) захищає організм дитини від цих трьох, на перший погляд, не смертельних, але дуже підступних захворювань. Кір є високоінфекційною хворобою – кількість сприйнятливих осіб, які захворіють після контакту із вірусом, перевищує 80%.
Гепатит В є вірусною інфекцією, що вражає печінку і здатна викликати як гостру, так і хронічну хворобу. Цей вірус передається в результаті контакту з кров’ю або іншими рідинами організму інфікованої людини.
За статистикою, від 3 до 6% випадків гемофільної інфекції типу b у дітей є фатальними; до 20% пацієнтів, які вижили після менінгіту, викликаного Hib, втрачають слух або мають неврологічні ускладнення.