В останні десятиріччя в більшості країн світу спостерігається різке збільшення захворюваності на цукровий діабет (ЦД). Поширеність ЦД посідає третє місце після серцево-судинних і онкологічних захворювань, причому понад 95% випадків припадає на ЦД 2 типу.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я близько 422 мільйони людей у всьому світі хворіють на цукровий діабет, а 1,5 мільйона смертей щороку безпосередньо пов’язані з цим захворюванням. Майже 3% первинної інвалідності дорослого населення в України є наслідком захворювання на цукровий діабет.
При цукровому діабеті характерним є підвищення рівня глюкози (цукру) в крові внаслідок порушення вироблення або засвоєння інсуліну. Підвищений рівень цукру в крові має негативний вплив як на організм людини в цілому, так і зокрема на серцево – судинну систему. А якщо це спостерігається впродовж тривалого часу, то призводить до розвитку ускладнень, таких як: втрати зору, розвиток ниркової недостатності, захворювань нервової, серцево – судинної систем.
Проблема цукрового діабету полягає в тому, що він може тривалий час перебігати безсимптомно і у багатьох осіб діагностується на фоні вже наявних ускладнень. Тому, раннє виявлення цукрового діабету дає змогу вчасно розпочати лікування, переважно обмежившись застосуванням дієти і дозованих фізичних навантажень. Ці заходи істотно знижують ризик розвитку важких, інвалідизуючих судинних ускладнень, що вимагають медикаментозної терапії та хірургічного втручання.
У рамках Всесвітнього дня боротьби з цукровим діабетом протягом двох тижнів фахівцями відокремлених структурних підрозділів ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» у співпраці з закладами первинної медичної допомоги були організовані та проведені заходи «Цукровий діабет. Розпізнати та запобігти». Понад 2000 жителів області скористались можливістю виміряти артеріальний тиск, у 20,6% було зафіксовано підвищений кров’яний тиск. Більше 1000 осіб перевірили рівень глюкози в крові, з них у 20,2% рівень цукру в крові вище норми. В ході проведеного заходу, осіб у яких було виявлено високий рівень глюкози, скеровували для подальшого консультування з вузькопрофільними спеціалістами.
Серед учнів старших класів загальноосвітніх закладів та інших організованих колективів проводились лекції: «Як уникнути розвитку цукрового діабету» та « Знай про ризик. Правда про куріння, яку варто знати» під час яких, слухачі отримували інформаційні буклети: як позбутися тютюнової залежності, бути фізично активними, дбати про свій раціон та допомагати собі в стресових ситуаціях.
Слід пам’ятати, що на рівень цукру в крові в більшій мірі впливають поведінкові фактори, тому профілактика захворювання цукровим діабетом полягає у простих заходах із підтримання здорового способу життя. Регулярна фізична активність, здорове харчування, відмова від шкідливих звичок та своєчасне звернення до сімейного лікаря вбережуть від розвитку хвороби.
Будьте здорові та регулярно проходьте профілактичні огляди.