Через поширеність куріння та негативні наслідки для здоров’я людства, Всесвітня організація охорони здоров’я називає тютюнопаління епідемією —щорічно вона забирає життя понад 8 мільйонів людей у всьому світі: приблизно 7 млн. з них — це самі курці, а ще 1,2 млн. — ті, кому не пощастило стати пасивними курцями.
Більшість людей, які вживають тютюн, розпочинають курити в підлітковому віці. Саме цей вік більш схильний до формування нікотинової залежності. За даними опитування ESPAD вік першої спроби куріння становить 14 років для кожного 8 підлітка. Хлопці та дівчата починають курити приблизно в однаковому віці, проте хлопці є більш схильними до формування звички курити щодня, ніж дівчата і ця звичка починає формуватися з 14 років і лише посилюється з роками.
На сьогодні, серед підлітків, які курять більшість тих, хто використовує для цього електронні сигарети, вейпи, пристрої для нагрівання тютюну а також кальяни. Попри Закон про заборону реклами сигарет, заборону на продаж е-сигарет та тютюнових виробів з ароматичними добавками, продажу сигарет неповнолітнім, а також куріння у громадських місцях чи закладах громадського харчування, ця проблема досі є актуальною для нашого суспільства.
Безперечно куріння є одним з ключових факторів ризику розвитку багатьох неінфекційних захворювань, в тому числі ішемічної хвороби серця, інсульту і хвороби периферичних судин. Щодо електронних сигарет та пристроїв для нагрівання тютюну вони є особливо небезпечними для дитячого організму. Вживання нікотину в підлітковому віці спричинює не тільки розвиток неінфекційних хвороб, а й впливає на розвиток мозку і на здатність до навчання.
Також слід пам’ятати про канцерогенний вплив на клітини організму за рахунок речовини, що міститься в електронній сигареті, а саме – пропіленгліколь, який при нагріванні перетворюється на пропіленоксид, що сприяє розвитку злоякісних новоутворень. А за рахунок наявності ароматизаторів, таких як: діацетилу та ацетилпропіонілу порушується дихальна функція легень та розвиваються хронічні захворювання легеневої тканини.
Електронні сигарети містять ще й акролеїн — сполуку, що утворюється при нагріванні гліцерину, яка може спровокувати астму.
Із всього вищесказаного хочеться відмітити, що безпечного куріння не буває! І кожен повинен знати, що за один сеанс куріння кальяну людина вдихає 74,1 л диму, який містить ті самі речовини, що й звичайні сигарети при цьому завдана шкода організму рівна сотні викурених сигарет. Те саме стосується й електронних сигарет, які мають у складі безліч токсичних речовин та їх сполук. Слід пам’ятати , коли поруч із вами хтось курить (немає різниці — вейп, кальян, сигарету), ви автоматично стаєте пасивними курцями — вдихаєте дим і пари зі шкідливими речовинами наражаючи себе на небезпеку.
Для того, щоб ефективніше боротись з пандемією куріння серед молоді слід активно комунікувати з молодим поколінням про небезпеку, яку становить шкідлива звичка, а також звернути увагу на вразливість дітей у підлітковому віці, їх психічне благополуччя. Підлітки можуть вдаватися до вживання електронних сигарет, щоб спробувати впоратися зі стресом, тривогою або депресією, але це створює цикл нікотинової залежності, яка сама по собі вже може бути джерелом стресу.
Важливу роль у вирішенні проблеми тютюнопаління грає сім’я. Обов’язково розмовляйте зі своїми дітьми та надавайте допомогу, якщо вони цього потребують.
Для того щоб кинути курити, краще — взагалі не починати!