Згідно зі статистичними даними рак молочної залози є лідером серед онкологічних захворювань у жінок за всіма показниками. Фізіологічно чоловіки на цю хворобу хворіють досить рідко – 4 випадки на рік трапляються у Чернігові та області порівняно з 500 випадками у жінок. Незважаючи на це, за кількістю захворілих на рак молочної залози займає ІІ місце у загальній популяції, поступившись лише раку легень. Кожна одинадцята жінка захворіє на цю хворобу, враховуючи середній показник життя жіночого населення, і, на жаль, це топ-локалізація серед жіночої смертності. Рак молочної залози належить до пухлин візуальної локалізації, тобто для того, щоб виявити це захворювання, потрібно провести огляд.
Специфічна профілактика – це сукупність дій, при дотриманні яких пацієнт не захворіє на дане захворювання. На жаль, розробити алгоритм специфічної профілактики з приводу раку молочної залози нині не вдається, оскільки етіологія цієї нозології досить широка, та остаточної причини розвитку раку молочної залози ми досі не знаємо (80% мають спорадичний характер). Незважаючи на це, ВООЗ розробила перелік неспецифічних профілактичних заходів, які дозволять зменшити захворюваність на злоякісні новоутворення на 43%, а саме: відмова від паління, фізична активність, дієта з обмеженням жирів, санація хронічних вогнищ інфекцій, вакцинація, обмеження інсоляції.
Для правильного формування груп ризику пацієнтів потрібно враховувати фактори ризику, які збільшують ймовірність захворіти на рак молочної залози. РМЗ є в більшості випадків віковим захворюванням, основна маса пацієнток це жінки 60 +. Європейці хворіють значно частіше порівняно з негроїдною расою та латиноамериканцями, азіатами. Значно вищий ризик захворіти на РМЗ у жінок, у яких наявна сімейна історія раку молочної залози. Пацієнтки, у яких хворіли родичі по жіночій лінії, потребують більшої уваги. Науковцями доведено, що пацієнтки у яких наявна мутація у генах BRCA1,2, мають значно вищий ризик захворіти на рак молочної залози, ніж пацієнтки, які не мають відповідної мутації. Аналіз на дану генетичну поломку проводиться у лабораторіях (на жаль, державою не фінансується) і можливий для пацієнток, у яких прослідковується генетична схильність раку молочної залози. При наявній мутації такі пацієнтки повинні бути проконсультовані онкологом для формування плану спостереження.
Поняття жіночого здоров’я зараз є дуже актуальним. Воно включає в себе як медичну, так і соціальні сфери. Наразі прослідковується тенденція до народження першої дитини після 35 та зменшення або взагалі відсутності лактації. Дані фактори негативно впливають на організм жінки, та прослідковується збільшення випадків захворюваності на рак молочної залози.
Ендокринологічні фактори слід враховувати для формування груп ризику. У пацієнток з надмірною масою тіла, метаболічним синдромом, цукровим діабетом та захворюваннями щитовидної залози ризик захворіти на рак молочної залози є вищим. Ранні місячні у дівчат, пізній клімакс у жінок, збої менструального циклу, відсутність регулярного статевого життя формують групи ризику.
Золотим стандартом діагностики раку молочної залози є мамографічне обстеження. Мамографія — це рентгенологічний метод обстеження молочних залоз. Він використовується як скринінговий метод для ранньої діагностики РМЗ у жінок старше 40 років. Враховуючи швидкий темп розвитку медичного обладнання, можливості мамографії досить широкі: діагностика пухлин розміром у кілька міліметрів, можливість взяття пункції під рентген-контролем, функція томосинтезу (об’ємного зображення), контрастування новоутворень, архів цифрових зображень для оцінки динаміки. Згідно з гарантіями НСЗУ даний метод обстеження є безоплатним в рамках гарантій медичних програм і може бути виконаний в будь-якому закладі охорони здоров’я, що надають дану послугу за направленням від сімейного лікаря або будь-якого спеціаліста.
Пам’ятайте: рак виліковний! Саме рання діагностика даного захворювання може врятувати Вам життя! Піклуйтеся про себе та своїх рідних.
Дмитро Цвір, лікар хірург-онколог КНП «Чернігівський медичний центр сучасної онкології» ЧОР.