Ожиріння сміливо можна назвати епідемією XXI століття. Згідно з останніми статистичними даними, в середньму 59% населення України мають надлишкову вагу, що призводить до неінфекційних захворювань.
Проблеми з зайвою вагою та розвиток ожиріння виникають як правило в дитячому віці. У 60% випадків надмірна маса тіла у дитини чи підлітка в майбутньому трансформується у тяжкі соматичні захворювання такі як цукровий діабет 2–го типу, артеріальна гіпертензія, атеросклероз, артроз, метаболічні та ендокринологічні порушення, жовчнокам’яна хвороба, онкологічна патологія, серцево–судинні ускладнення, безпліддя та ін. Оскільки 60% усіх випадків дорослого ожиріння починаються ще в дитинстві, то профілактика, вчасна діагностика та лікування надмірної маси тіла й ожиріння в дитячому віці може істотно вплинути на здоров’я нації в майбутньому, зменшити ризик розвитку низки гострих і хронічних захворювань, вплинути на якість і тривалість життя.
У 2023 році Україна вперше взяла участь у загальноєвропейському дослідженні з дитячого ожиріння у межах Європейської ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я з епіднагляду за ожирінням у дітей (COSI). За результатами дослідження, в Україні 22% хлопчиків та дівчат в віці 7-9 років вже мають надлишкову вагу. Лише 55% українських дітей початкової школи щодня вживають свіжі фрукти, і тільки 30% – свіжі овочі. При цьому 42% дітей щодня споживають солодощі, у тому числі солодкі напої тричі на тиждень.
Надмірна маса тіла, яка в подальшому призводить до розвитку ожиріння, виникає в результаті неправильного способу життя, генетичної схильності або ж є вторинним проявом іншого захворювання, наприклад, захворювання щитоподібної залози.
Однак саме поведінкові фактори мають більш вагомий вплив на розвиток захворювання. Переїдання або ж незбалансоване та неправильне харчування, малорухливий спосіб життя, регулярна втома та недосипання, часті стресові навантаження є ключовими факторами ризику розвитку ожиріння.
Отже здоровий раціон повинен включати щонайменше 400 г фруктів і овочів, обмеження вільного цукру менше ніж до 10% від загальної кількості спожитих калорій та менше 5 г солі на добу. Слід пам’ятати, що не більше 30% від загальної кількості калорій має надходити з жирів. Ненасичені жири є кращими у порівнянні з насиченими жирами і трансжирами, яких багато у продуктах промислового виробництва. Тому важливо виключити з раціону споживання консервів, ковбас, приправ, соусів, фаст-фуду, солодощів та газованих напоїв.
Вага дитини залежить не тільки від того, чим і як харчується, а й від того, наскільки активний спосіб життя вона веде. Тому для боротьби з надмірною вагою слід збільшити витрати енергії за рахунок дозованого фізичного навантаження, що дозволяє знизити кількість депонованого жиру та зміцнити серцево-судинну систему. Найпростішим, доступним і ефективним видом фізичного навантаження є щоденні прогулянки на свіжому повітрі. Також дитина може відвідувати різні спортивні секції попередньо проконсультувавшись з лікарем.
Попередження ожиріння серед дітей засновано на розумінні батьками важливості збалансованого раціонального харчування в дитячому віці, вихованні правильних харчових звичок та правильно організованого режиму дня дитини.
Найкраща профілактика ожиріння у дітей та підлітків – дотримання здорового способу життя усією родиною!