Усі новини

Чому очі «засипані піском»?

Поділитися:

Парадокс: «сухе око» буває «мокрим»

На перший погляд «сухе око» та «мокре око» – різні теми, але інколи при вираженій симптоматиці, коли око дуже подразнене, при синдромі сухого ока може бути сльозотеча. В цьому парадокс.

Синдром сухого ока – це захворювання поверхні ока, рогівки, кон’юнктиви, яке пов’язано або з недостатньою продукцією сльози, або з проблемами в якості самої слізної плівки.

По даним науковців, страждає такою проблемою від 20 до 40% населення земної кулі. Це пов’язано з розвитком і комп’ютерних технологій, інших благ цивілізації. Скажімо, коли багато років тому вже з’явилися перші штучні сльози і науковці розповідали про цю проблему, багато лікарів ставилися до цього скептично.

Але ця проблема стала на сьогодні актуальною і, скажімо, деякі науковці вважають її проблемою цивілізації, хворобою цивілізації.

Причини «сухого ока»

 Одна з причин – це комп’ютер, різні гаджети: телефон, планшет. І з використанням комп’ютера, планшета, мобільного телефона це пов’язано більше, аніж з телевізором. Коли ми дивимося на екран монітора, ми рідше моргаємо, робимо менше рухів повіками для зволоження кон’юктиви. В результаті кон’юктива і рогівка пересихає, набрякає епітелій рогівки і під кінець дня з’являється різь, відчуття піску і погіршується навіть зір, тому що слізна плівка – це теж як оптичне середовище ока, як рогівка, як, наприклад, кришталик. Її прозорість і товщина впливають на гостроту зору і може бути затуманювання зору, різко виражений дискомфорт.

Суха погода, довге перебування в опалювальних приміщеннях, коли пересушене повітря – це теж впливає на розвиток синдрому. Вологість повітря повинна бути не менше 40%. Інакше це теж приводить до швидкого випаровування сльози і до розвитку синдрому сухого ока.

Використання кондиціонерів та обігрівачів в приміщеннях і автомобілях також сприяють тому, що сльоза швидше випаровується.

Хто в групі ризику

Якщо говорити про синдром сухого ока, то жінки в клімактеричному періоді більш схильні до розвитку такого синдрому. Коли естроген зникає, то виникає одна з проблем. Слизові оболонки втрачають вологість, тому треба бути готовими до такої ситуації. Тому, в періоді менопаузи треба звернутися до лікаря, щоб він допоміг їй вирішити таку проблему.

У чоловіків синдром сухого ока розвивається частіше через куріння.

Також в групі ризику водії, далекобійники. Вони весь час зосереджені на дорозі і це, як ефект комп’ютера.

Синдромом сухого ока страждають пацієнти з глаукомою або іншими очними захворюваннями, тому їм і прописують використання щоденно очних крапель.

Пацієнти, які перенесли в офтальмологічні операції, лазерну корекцію, наприклад, після хірургії катаракти, також можуть страждати синдромом сухого ока.

Ті, хто користується контактними лінзами, особливо низькоякісними контактними лінзами, або неякісними розчинами для збереження. До речі, для розрахунку інтраокулярних лінз, їх сили, важливо, щоб у пацієнта не було синдрому сухого ока. Якщо він користується контактними лінзами, треба їх заборонити.

Також  причиною є вітряна погода, сонячна погода.

Симптоми «сухого ока»

-швидке стомлення ока;

-затуманювання зору;

-важкість в очах;

-відчуття стороннього тіла.

Діагностика

Треба перш за все розібратися, чого оку не вистачає. Наприклад, коли ми говоримо про водний компонент, є така проба Ширмерга. Береться фільтрувальний папір, розміром 35-40 міліметрів. На 0,5 міліметра звертається його край і поміщається в кон’юктивальну порожнину. І засікається 5 хвилин, ми бачимо на скільки міліметрів цей фільтрувальний папір змочується сльозою. Норма для молодої людини це 15 міліметрів. З віком ця норма може зменшуватися, але коли в молодому віці це менше 15 міліметрів, можна запідозрити недостатню секрецію слізних залоз. Якщо це менше п’яти, то це вже різко виражено.

При огляді лікар може бачити положення повік, скажемо, коли є потовщення краю повіки. Коли є схильність до закупорки мейболієвих залоз, коли вони не виділяють достатньо секрету для утворення ліпідного шару. Ясно, що сльоза випаровується швидше і виникає синдром сухого ока.

Можна провести проба Норма: можна закрапати в кон’юктивальну порожнину барвник, флюоресцієн. Ставиться синій фільтр на щілинну лампу, через яку лікар дивиться на рогівку. З’являється розрив слізної плівки. Лікар засікає час і спостерігає за стабільністю. Якщо це 10 і більше секунд, то це нормально, якщо ні, то, значить, є нестабільність. І вже в залежності від того підбирає індивідуально зволожуючі краплі.

Методи лікування

Краплі. Вони є різні. Основою будь-яких зволожуючих крапель повинна бути гіалуронова кислота. І важливо знати, яка молекулярна маса, тому що якщо молекулярна маса цієї гіалуронової кислоти низької якості невелика, то такі краплі швидко випаровуються і не дають бажаного ефекту. Справа в тому, що око виділяє за добу 150-200 мл сльози. Це практично склянка. І якщо ці краплі будуть просто по своїй хімічній формулі, як сльоза, скажімо, то це треба безперервно щось наливати в око. Через те треба брати краплі з хорошою в’язкістю, щоб гіалуронова кислота була з великою молекулярною масою. Якщо більш виражене сухе око, то процент гіалуронової кислоти повинен бути більший.

Головне, проконсультуватися з лікарем, який саме у певній ситуації для певної людини призначить конкретні краплі.

При різко виражених стадіях синдрому сухого ока вже застосовуються не краплі, а більш мазьові основи, які теж містять оцю гіалуронову кислоту, але в більшій концентрації. Їх треба мазати декілька разів на день, щоб запобігти пересиханню.

Що слід знати про краплі

Деякі очні краплі містять консерванти, і ці консерванти токсично впливають на стабільність слізної плівки. Тому, бажано використовувати безконсервантні краплі.

 Чи роблять операції

Це в крайніх випадках, коли є вже такі системні проблеми, наприклад, відомий синдром Шегрена. Кажуть, шагренева шкіра, як шкіра акули. Це коли зовсім не виділяється сльоза, інколи це буває нерідко. Це при системних захворюваннях: ревматичні, наприклад. Тож бувають операції, коли протоку слинної залози виводять в кон’юктивальну порожнину, щоб відбувалося змочування. В теорії такі пацієнти є.

Ну, а у нас є кілька запитань. І от запитання від Ксенії Соловей. Чому не можна

Профілактика або чи можна уберегтися

Носіння окулярів (в тому числі, сонцезахисних) може навіть запобігти розвитку синдрому сухого ока, тому що це створює умови для меншого випаровування сльози.

Варто використовувати комп’ютерні захисні окуляри. Перша їх функція – це блокувати сині світла, вони ще називаються блю блокери. Вони мають антиблікове покриття і створюють умови, коли сльоза менше випаровується.

Банально навіть можуть бути теплі компреси, ватні тампончики. Це може бути вода, чай, ромашка. Приблизна температура 30-40 градусів. Покласти на зімкнуті повіки хвилин на десять.

Є спеціальні гігієнічні серветки, якими можна обробляти край повіки. Вранці, ввечері.

Також слід використовувати зволожувальні краплі.

Ігор Лютницький,

лікар-офтальмолог Чернігівської обласної лікарні

відділення мікрохірургії ока

Знайти