Усі новини

Червень – місяць обізнаності про ПТСР

Поділитися:

ℹ️В усьому світі у червні проходить місяць обізнаності про посттравматичний стресовий розлад (ПТСР). Ця подія закликає підвищити рівень розуміння цього стану, зруйнувати стереотипи та заохотити людей звертатися по допомогу.

Сучасність називають “століттям травми.” ПТСР – це не просто «погані спогади» чи «емоційна слабкість». Це серйозний психічний розлад, який може виникати після переживання або спостереження за травматичними подіями (насильство, аварії, стихійні лиха або серйозні особисті втрати).

За даними ВООЗ у світі близько 70% людей переживали хоча б одну потенційно травматичну подію протягом життя, з них 5,6% можуть мати ПТСР.

Особливо це стосується тих людей, хто брав участь у бойових подіях, адже за міжнародною статистикою 20% з них страждатимуть на посттравматичний стресовий розлад, симптоми якого проявлятимуться роками.

Посттравматичний стресовий розлад може бути викликано різними активаторами – страшними подіями у житті, пережитою катастрофою, війною, стихійним лихом, насильством тощо. Будь-яка ситуація, яка для людини є травматичною, може спричинити розвиток ПТСР.

 

Не завжди захворювання виявляється відразу після настання стресової ситуації. У багатьох випадках проблема стає явною через роки.

Симптоми захворювання можна поділити на 4 категорії:

✔️Нав’язливі спогади – спогади про травмуючі фактори, пережиті стреси, а також страшні сни, кошмари, сильна стресова реакція на подібні спогади.

✔️Уникнення – відмова згадувати про подію, що травмує, та про будь-які згадки про неї, у тому числі – відмова від відвідування асоціативно пов’язаних із травмою місць та відмова від спілкування з людьми, пов’язаними з ситуацією.

✔️Негативні зміни в психічній сфері – почуття самотності, відірваності від світу, негативні думки про себе, відчуття безнадійності, втрата інтересу до хобі та улюблених занять, емоційне вигорання.

✔️Фізичні та емоційні зміни – поява переляків, тремор кінцівок, зловживання алкоголем чи наркотиками, порушення сну та проблеми з концентрацією на якомусь предметі чи діяльності, різкі гнівні спалахи, дратівливість, агресія, сильні почуття сорому та провини.

👦У дитячому віці посттравматичний стресовий розлад може виявлятися у відтворенні травмуючих ситуацій в ігровій формі. Серед симптомів дитячого ПТСР можна виділити порушення сну, нічні кошмари.

Ключовим симптомом ПТСР є флешбеки – раптове повторне переживання спогадів, пов’язаних з психотравмою.

👨‍⚕️З метою лікування та профілактики ПТСР у дорослих і дітей після настання ситуації, що травмує, рекомендується звернутися до фахівців.

Лікування ПТСР проводиться з метою покращення фізичного та емоційного стану пацієнта. Психотерапевт призначить терапію, що сприяє нівелюванню впливу травмуючих факторів на життя та стан хворого. Як правило, лікування проводиться комплексно та включає застосування методів психотерапії та медикаментозної терапії.

Допомогу у подоланні кризи може надати сім’я та близькі люди пацієнта.

👍Ефективними профілактичними заходами показали себе дихальні практики, фізичні вправи, відмова від згубних звичок – вживання алкоголю, куріння. У процесі лікування хворий не повинен відмовлятися від звичайного життя та рутини. Потрібно займатися звичними справами, не уникати спілкування навіть тоді, коли цього зовсім не хочеться. У разі критичних ситуацій потрібно не боятися звертатися за допомогою до близьких або на безкоштовні лінії підтримки та платформи для отримання психологічної допомоги онлайн.

💙ПТСР – це не вирок. Це виклик, який можна подолати з підтримкою та розумінням.

Поділитися:

Знайти